Jautrios, į aknę linkusios odos priežiūra
Jautriai odai būdingas padidėjęs reaktyvumas į mus supančią aplinką, taip pat – naudojamas odos priežiūros priemones, dekoratyvinę kosmetiką.
Jautriai odai būdingas padidėjęs reaktyvumas į mus supančią aplinką, taip pat – naudojamas odos priežiūros priemones, dekoratyvinę kosmetiką.
Dažniausiai aknė yra būdinga riebiai arba mišriai odai. Šie odos tipai pasižymi išsiplėtusiomis poromis, oda yra stora ir linkusi gaminti per daug odos riebalų (sebumo), todėl blizga. Tačiau tiek riebi, tiek mišri oda gali prarasti tam tikras, šiems odos tipams būdingas savybes. Bet kuris medikamentinis aknės gydymas dažniausiai sausina odą (oda tampa jautresnė, juntamas odos tempimas), todėl labai svarbi tinkama odos priežiūra (drėkinantis, raminantis poveikis) specialiomis, į aknę linkusios odos, priežiūros priemonėmis.
Nors odos jautrumas dažniau yra sausai odai būdingas simptomas, tačiau ne ką mažiau problemų gali turėti ir riebią arba mišrią odą turintys asmenys. Jautriai odai būdingas padidėjęs reaktyvumas į mus supančią aplinką, taip pat – naudojamas odos priežiūros priemones, dekoratyvinę kosmetiką. Odos jautrumas pasireiškia nemaloniu tempimu, sudirgimu, odos paraudimu, perštėjimu ir diskomfortu.
„Jautrios odos problemos dažniau pasireiškia moterims virš 30 metų amžiaus, tačiau su šia problema susiduria ir vyrai, ir paaugliai. Galima sakyti, mes visi nors kartą gyvenime susiduriame su šia problema – pasikeitus klimato sąlygoms, veikiant įvairiems tiek išoriniams, tiek vidiniams dirgikliams.“ – sako Baltic Dermatology gydytoja dermatovenerologė Dailė Malinauskaitė.
Pagrindinė į aknę linkusios odos jautrumo priežastis slypi odos biologijoje – aknė yra uždegiminė odos liga. Ryšium su seborėja (pertekline odos riebalų gamyba) ir suaktyvėjusiu odos ragėjimu, ant odos normaliai gyvenančios bakterijos pradeda daugintis plauko folikuluose. Taip susidaro uždegiminiai ir dažnai skausmingi aknės bėrimai – papulės, mazgeliai, mazgai, cistos. Išskiriami uždegiminiai mediatoriai – būtent jie yra organizmo imuninis atsakas į vidinius, bei išorinius agresorius ir sudaro sąlygas tokiems simptomams, kaip odos jautrumas, sudirgimas, odos paraudimas, lengvas odos tempimas. Paskatinti odos jautrumą gali ir išoriniai veiksniai – medikamentinis aknės gydymas, bei netinkama odos priežiūra. Dailė Malinauskaitė pastebi, kad svarbu rinktis saugias, dermatologiškai patikrintas odos higienos priemones. „Neteisingai manoma, kad aknę galima sustabdyti naudojant šveitiklius ar kuo labiau odą sausinančias priemones. Priešingai – sergant akne, labai svarbu odos per daug neišsausinti, rinktis kuo švelnesnes priemones, pritaikytas jautrios, aknės pažeistos odos priežiūrai. Per daug odą sausinančios priemonės gali tik pabloginti situaciją – sukelti dar didesnį uždegimą ir paskatinti odos jautrumą.“
Jautrios, į aknę linkusios odos priežiūrai, dermatologai rekomenduoja dermatologinę kosmetiką. Ji parduodama tik vaistinėse ir yra skirta konkrečių odos ligų kankinamai odai prižiūrėti. Reikėtų rinktis dviejų tipų kosmetikos priemones: riebiai, į aknę linkusiai odai ir jautriai odai. Idealu, jeigu priemonė turėtų ne tik raminančių, bet ir uždegimą slopinančių savybių – sumažinančių ir ribojančių uždegiminių spuogų vystymąsi ir neleidžiančių formuotis naujiems uždegiminiams spuogams.
Ryte ir vakare būtina veidą valyti: ryte dažniausiai pakanka micelinio vandens (specialiai pritaikyto riebios, mišrios bei į aknę linkusios odos biologijai), o vakare – nuvalius makiažą, rekomenduojama veidą prausti prausikliu. Tik tuomet ant švarios veido odos tepamas kremas. Ryte – pagal odos tipą: riebiai arba mišriai, į aknę linkusiai odai svarbus matiškumą suteikiantis efektas ir drėkinimas. Vakare galima rinktis hipoalerginius, uždegimą slopinančius, jautriai odai skirtus kremus.
Labai svarbu tinkamas priemones naudoti ilgą laiką, jų nekeisti, jei rezultatų nepastebite iš karto, po kelių dienų. Aknei reikia laiko – normalu, kad gerai toleruojamų priemonių efekto reikėtų laukti bent 4-6 savaites, tačiau gali prireikti ir kelių mėnesių, norint pamatyti maksimalų rezultatą.