Ekspertų pokalbiai
Chemoterapijos ir radioterapijos sukelti odos pažeidimai ir odos priežiūra
Straipsnį parengė dr. Julija Mozūraitienė, Gydytoja dermatovenerologė, Nacionalinis vėžio institutas.
Ekspertų pokalbiai
Straipsnį parengė dr. Julija Mozūraitienė, Gydytoja dermatovenerologė, Nacionalinis vėžio institutas.
Chemoterapija yra gydymas priešvėžiniais vaistais, kurie naikina arba stabdo vėžinių ląstelių augimą, tačiau chemoterapija taip pat paveikia ir sveikas ląsteles, dažniausiai tai ir sukelia šalutinį poveikį. Kai kurie chemoterapijai taikomi vaistai sukelia odos ir nagų pakitimus. Šie pokyčiai laikini, visiškai užbaigus chemoterapiją jie palaipsniui praeina.
Mūsų oda yra pats didžiausias organas dengiantis visą kūno paviršių. Oda yra pagrindinis barjeras, apsaugantis organizmą nuo saulės spindulių, cheminių medžiagų bei mikrobų, bet taip pat oda yra viena iš kūno sričių, kurias dažniausiai paveikia gydymas nuo vėžio. Įvairios odos reakcijos yra pakankamai dažnos tarp vėžiu sergančių pacientų. Jų atsiradimas priklauso nuo gaunamų vaistų tipo ir dozės bei nuo to, ar kartu yra taikomas radioterapinis gydymas.
Paprastai prieš pradedant gydymą gydytojas gali įspėti, kad vartojami vaistai gali sukelti odos reakcijas. O kai kuriais atvejais atsiradęs bėrimas laikomas ženklu, kad chemoterapinis gydymas veikia.
Kūno odoje, priklausomai nuo vaistų, gali atsirasti bėrimų, išbertos odos sritys gali niežėti. Bėrimai paprastai praeina po 1 mėn. nuo vaistų naudojimo pabaigos, tačiau gali išlikti ilgalaikiai odos spalvos pakitimai: patamsėjimas, paraudimas, išsiplėtę kapiliarai. Kai kuriems pacientams gali išsivystyti ilgalaikė sunki papulopustulinė reakcija, reikalaujanti peržiūrėti vaistų skyrimą ir koreguoti dozes.
Vartojant taikinių terapiją ir tam tikrus chemoterapinius vaistus, tokius kaip paklitakselis ir docetakselis, dažnai pasireiškia nagų pokyčiai. Nagai chemoterapijos metu auga lėčiau, tampa trapesni, įskyla, sluoksniuojasi, lūžinėja. Nagų paviršiuje atsiranda skersinių baltų linijų, nagų spalva gali patamsėti. Šie pokyčiai paprastai yra kosmetiniai, tačiau kai kuriems pacientams išsivysto nagų guolio skausmingas uždegimas ir apynagės pūlingas uždegimas. Nago guolio uždegimas gali pasireikšti nago spalvos pakitimu, įdubimu, nagų įaugimu, onicholize (nago atsiskyrimas nuo guolio). Dažniausiai pažeidžiamas pirmasis nagas. Sunkesniais atvejais pasireiškia dalinis arba visiškas nago nukritimas, nago guolis pasidaro labai jautrus ir skausmingas, kartais tokie pažeidimai sutrikdo kasdienę paciento veiklą.
Delnų ir padų hiperkeratozė - dažniausiai pasireiškianti pašalinė odos reakcija vartojant sorafenibą ir sunitinibą, atsiranda pirmomis savaitėmis (2-4 sav.) nuo gydymo pradžios. Delnų ir padų odoje atsiranda sustorėjusios, pleiskanojančios odos plotai didžiausio spaudimo ir trinties vietose, dažnai išsidėsto simetriškai. Kartais tokie pažeidimai gali būti uždegiminiai, skausmingi ir sutrikdyti kasdienę paciento veiklą.
Kai kurių chemoterapijai ir biologinei terapijai taikomų vaistų šalutinis poveikis yra delnų ir padų sindromas. Šio sindromo simptomai labiausiai pasireiškia delnuose ir paduose bei pasireiškia nuo 24 val. iki 10 mėn. nuo gydymo pradžios. Šiam sindromui būdinga: padų ir/ar delnų paraudimas, patinimas, dilgčiojimas, deginimas, jautrumas, skausmingumas liečiant, sunkesniais atvejais: sutrūkinėjusi, besilupanti delnų ir/ar padų oda, pūslės, opos, žaizdelės delnuose ir/ar paduose, stiprus delnų ir/ar padų skausmas, apsunkintas vaikščiojimas ar darbas rankomis.
Jei jums buvo taikytas radioterapinis gydymas, pradėjus chemoterapiją, odoje gali atsirasti į saulės nudegimą panašus bėrimas. Bėrimas atsiranda tose kūno vietose, kurios buvo gydomos radiacija.
Vėžinių susirgimų gydymas naudojant jonizuojančiųjų spindulių energiją. Gydymo metu švitinimas pažeidžia vėžines ląsteles, sustabdo jų dauginimąsi ir augimą.
Tarp dažniausiai pasireiškiančių radioterapijos šalutinių reiškinių yra odos pakitimai. Kiekvienas žmogus į gydymą reaguoja skirtingai.
Radiacinis dermatitas - dažniausia spindulinio gydymo komplikacija. Radiacinis dermatitas – tai jonizuojančios spinduliuotės sukeltas odos arba gleivinės pažeidimas. Didesnei daliai pacientų nustatomas lengvo ar vidutinio laipsnio dermatitas, o apie 20-25 proc. pacientų nustatomas sunkus radiacinis dermatitas.
Odos reakcija prasideda 3-4 švitinimo savaitę. Jautresnė yra šviesiaplaukių ir šviesiaodžių žmonių oda. Švitinamų sričių oda parausta, pleiskanoja panašiai kaip būtų nudegusi saulėje. Pacientai skundžiasi skausmu, perštėjimu ir niežuliu radioterapijos poveikio zonoje.
Lengvam radiaciniam dermatitui būdingas nežymus odos paraudimas ar pleiskanojimas. Vidutinio sunkumo spinduliniam dermatitui būdingas vidutinio stiprumo ar stiprus raudonis, odos lupimasis ir šlapiavimas, dažniausiai pasireiškiantis odos klostėse ir raukšlėse, nežymus patinimas. Sunkiais atvejais šlapiavimas ir pleiskanojimas išplinta, atsiranda išopėjimai, pažeistos zonos gali kraujuoti nuo menkiausios traumos arba savaime.
Radiacinio dermatito gydymas priklauso nuo odos pažeidimo sunkumo. Svarbu laikytis tinkamos odos higienos, infekcijos profilaktikos bei jos gydymo.
Minėtos taisyklės galioja ilgą laiką ir po radioterapinio gydymo.