• Gyd. Michèle Sayag, alergologė

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

    Kasdien mūsų rankas veikia agresyvūs išorės veiksniai, jas dažnai plauname ir nuolat naudojame nesuskaičiuojamoms užduotims atlikti. Kadangi jų oda gležna, rankos dažnai natūraliai labai išsausėja. Labai sausa oda greitai tampa pažeista, suskilinėja, atsiranda mikroįtrūkimų. Tuomet net patys įprasčiausi kasdieniai veiksmai gali sukelti didelį skausmą.

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

Kas gali turėti pažeistas rankas? 

Kalbant apie pažeistą rankų odą, pirmiausia į galvą ateina sveikatos priežiūros specialistai, tačiau jie toli gražu ne vieninteliai, turintys šią problemą! Pažeistas rankas gali turėti bet kas, tiek vyrai, tiek moterys, nepaisant amžiaus ar gyvenamos šalies. Pirmiausia, apžvelkime skirtingų įpročių nulemtus pažeistų rankų simptomus, kad galėtume juos identifikuoti ir suvokti problemos rimtumą. Tuomet panagrinėsime priežastis, kurios kartais gali būti susijusios su specifiniu profesiniu kontekstu. Galiausiai, yra tam tikra grupė žmonių, kuriems kyla didesnė rizika, todėl būtinos prevencinės priemonės.

Kodėl rankų oda tokia pažeidžiama?

Nuolat kasdieniame gyvenime naudojamos rankos pasižymi specifinėmis biologinėmis ypatybėmis, dėl kurių jų oda yra ypač pažeidžiama.

sebumo trūkumas

Sebumo trūkumas

Delnų oda gali būti labai stora, tačiau kitoje plaštakos pusėje oda visiškai kitokia, nes čia yra labai mažai riebalinių liaukų. Mažesnis sebumo kiekis taip pat reiškia silpnesnę apsaugą ir ne tokią veiksmingą hidrolipidinę plėvelę.

Drėgmės trūkumas

Drėgmės trūkumas

Rankų odos natūralūs drėkinamieji veiksniai yra 4–5 kartus mažiau aktyvūs, palyginti su veido oda. Dėl šios priežasties rankų oda beveik visada būna išsausėjusi, o tai sukelia diskomfortą ir poreikį kompensuoti drėgmės trūkumą kremais.

Štai kodėl visų mūsų rankos laikas nuo laiko būna sausos. Tačiau sausos rankos dar nereiškia, kad jos pažeistos. Esama dviejų skirtingų lygių. Pažeistos rankos iš tiesų reiškia kur kas ilgiau besitęsiančius ir kur kas labiau išreikštus simptomus, palyginti su normalia rankų oda, kuri kartais jaučia nedidelį diskomfortą.

  • Gyd. Michèle Sayag, alergologė

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

    Rankų oda yra viena pažeidžiamiausių mūsų kūno dalių, pirmiausia dėl biologinių priežasčių, taip pat dėl to, kad dažnai nepakankamai ją prižiūrime... Ir tuo pačiu rankoms tenka toks svarbus vaidmuo mūsų kasdieniame gyvenime. Su jomis darome viską – kiekvieną dieną, visą laiką – dažnai net neatkreipdami į tai dėmesio. Nepaisant to, kad rankos naudojamos praktiškai visose veiklose, jos nepasižymi didele natūralia apsauga nuo to, kas gali jas dirginti. Ypač plaštakos viršutinėje dalyje oda yra itin plona ir čia labai nedaug riebalinių liaukų. Be to, iš visų kūno dalių rankas plauname dažniausiai, o tai irgi silpnina rankų odą.

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

  • Gyd. Michèle Sayag, alergologė

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

    Rankos tampa jautrios karštam vandeniui, muilui ir hidroalkoholiniams geliams. Kiekvienas kontaktas sukelia skausmą. Būklė gali dar labiau pablogėti odai suskeldėjus, suskilinėjus, ar sutrūkinėjus, todėl įprastinė veikla rankomis tampa nebeįmanoma. Kartais gali nutikti ir taip, kad žmogus nebegali sulenkti pirštų, laikyti rašiklio ar spausdinti klaviatūra.

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

Kada pažeistos rankos reiškia tikrą dermatozę

Kai visi šie požymiai pasireiškia kartu ir būklė ima sunkėti, jūsų gydytojas gali diagnozuoti dermatozę. Ji gali būti dviejų rūšių:

Iritacinis kontaktinis dermatitas (IKD)

Jis diagnozuojamas 80 % atvejų ir pasireiškia tada, kai rankos turi sąlytį su dirginančia medžiaga. Vadinamąjį buitinį dermatitą sukelia įvairūs valikliai ir plovikliai, naudojami buityje. Rankos nuolat būna paraudusios ir skausmingos. Tokia būklė gali išsivystyti tiek darbe, tiek namuose.

Alerginis kontaktinis dermatitas (AKD)

Diagnozuojamas rečiau (20 % atvejų); išsivysto palaipsniui, kai reguliariai kontaktuojama su alergenu, kuris laikui bėgant įjautrina odą.

  • Gyd. Michèle Sayag, alergologė

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

    Dėl dirginančio kontaktinio dermatito sujautrėjusi oda tampa labiau pažeidžiama. Natūralus apsauginis barjeras visiškai susilpnėja ir alergenai gali netrukdomai prasiskverbti į odą.

    Tam tikrais atvejais dirginantis kontaktinis dermatitas išsivysto į alerginį kontaktinį dermatitą, tačiau taip nutinka ne visada. Viskas priklauso nuo patekusio alergenų kiekio ir imuninės sistemos atsako. Štai kodėl taip svarbu atstatyti natūralų apsauginį odos barjerą – pavyzdžiui, su atkuriamuoju balzamu pažeistoms rankoms, tokiu kaip „Cicabio Mains“.

    Dr Michèle Sayag, Allergist, Medicininės strategijos vadovė - BIODERMA.

Mūsų rankos – tai mūsų minčių tęsinys, neįkainojama priemonė, leidžianti pažinti, kurti, bendrauti, išreikšti save. Rankomis buvo sukurti didingiausi meno kūriniai, be kurių neįsivaizduojama žmonijos istorija. Rankos mums leidžia sąveikauti su aplinkiniu pasauliu ir tarpusavyje per lytėjimą.

Vis dėlto rankos kasdien patiria tam tikro laipsnio „nusidėvėjimą“, kuris gali būti tiesioginė pažeistų rankų priežastis arba kompleksinis veiksnys:

  • profesinis kontekstas ir gyvenimo būdo ypatybės;
  • oro sąlygos, ypač didelis šaltis;
  • higienos priemonės, įskaitant dažną rankų plovimą ir dezinfekavimą.

Kai rankos pažeistos, mūsų įprastas kasdienis gyvenimas gali gerokai apsunkti, nes rankas naudojame visur ir visada. Pasekmes jaučiame ir darbe, ir kasdienėje veikloje su vaikais ar buityje, ir net socialiniame gyvenime.

kodėl rankos tampa pažeistos?

Dažnas rankų sąlytis su vandeniu

1. Dažnas rankų sąlytis su vandeniu (slaugytojai, virėjai, kirpėjai ir t. t.)

Dažnas valiklių ir kitų chemikalų naudojimas

2. Dažnas valiklių ir kitų chemikalų naudojimas, jei be pirštinių  (gamyklų darbuotojai, valymo paslaugų teikėjai, automobilių mechanikai ir t. t.)

Intensyvus darbas rankomis

3. Intensyvus darbas rankomis (dailidės, mūrininkai, sodininkai, plytelių klojėjai ir t. t.)

Lėtinės arba alerginės odos ligos

4.  Lėtinės arba alerginės odos ligos (atopinis dermatitas, kontaktinė egzema)

Kaip rūpintis pažeistomis rankomis kiekvieną dieną?

Nedidelė problema greitai gali išsivystyti į kur kas sunkesnę būklę ir sausos rankos taps suskilinėjusiomis, pažeistomis rankomis, jei nieko nedarysime, kad tai sustabdytume. Todėl labai svarbu imtis prevencinių priemonių, kol diskomfortas netapo varginančia gyvenimo dalimi.

Sužinokite daugiau: Kuo skiriasi sausos rankos ir pažeistos rankos?

Teisingi higienos įpročiai

Tinkami higienos įpročiai

Plaukite rankas šiltu vandeniu – jokiu būdu ne karštu, kad nepažeistumėte hidrolipidinės plėvelės, kuri apsaugo jūsų odą. Šiltas vanduo leidžia išlaikyti ploną sebumo sluoksnį epidermio paviršiuje. Visada rinkitės švelnų prausiklį, kuris nedirgina odos. Rūpestingai nusausinkite rankas, netrindami, o nuspausdami jas rankšluosčiu, kad nesudirgintumėte odos. Įsitikinkite, kad ant rankų neliko vandens.

Tinkami priežiūros įpročiai

Tinkami priežiūros įpročiai

Tiek kaip priežiūros, tiek kaip prevencinę priemonę labai svarbu naudoti atkuriamąjį rankų balzamą – ne tik nusiplovus rankas, bet ir kaskart, kai tik pajuntate poreikį. Rinkitės kremą, kuris pasižymi maitinamosiomis ir raminamosiomis savybėmis bei tiršta, apsauginę plėvelę sukuriančia tekstūra. Kuo labiau suskilinėjusi, suskeldėjusi ir sutrūkinėjusi rankų oda, tuo daugiau bakterijų gali į ją patekti. Dermatologiniai kremai padeda atkurti natūralų barjerą, kuris apsaugo odą nuo aplinkos dirgiklių ir išsausėjimo.

Sužinokite daugiau: „Cicabio Mains“ – raminamasis, apsauginis ir atkuriamasis balzamas, kuris padengia rankas tarsi antra oda.

Keturi veiksmingi patarimai

  1. Kremas nakčiai, veikiantis kaip pleistras: prieš eidami miegoti storu sluoksniu užtepkite maitinamojo kremo ant rankų ir užsimaukite plonas medvilnines pirštines. Audinys sulaikys kremą ir padės odai jį sugerti.
  2. Atėjus šaltiems orams iškart pradėkite nešioti pirštines nelaukdami, kol nušalusios rankos ims kelti diskomfortą.
  3. Drėkinkite orą namuose, kad oda per daug neišsausėtų.
  4. Jei rankos išlieka pažeistos ilgą laiką ir nematyti jokių būklės pagerėjimo požymių, nedvejodami kreipkitės į dermatologą, kuris išrašys kortikosteroidų.

Visapusė rankų odos priežiūra kasdien

Plovimas, dezinfekavimas, drėkinimas, atkūrimas... „Laboratoire BIODERMA“ siūlo sprendimus, specialiai pritaikytus sausoms ir pažeistoms rankoms.

Nenuplaunama rankų higiena

Susilpnėjusi oda Visi odos tipai Sausa ar labai sausa oda

Biphase Lipo alcoolique

(1 atsiliepimas)

Pirmasis dvigubo poveikio rankų dezinfekantas.
Efektyviai apsaugo nuo virusų bei atkuria ir stiprina odos barjerą.

Kam skirta?

Visai šeimai (vyresniems nei 3 metų vaikams)

Nuplaunamas kasdieninis valiklis

Labai sausa, atopiška oda

Skin Barrier Therapy™ patentas

Atoderm Huile de douche Aliejinis prausiklis

(15 atsiliepimai)

Drėkina 24 val. ir suteikia komforto jausmą vos nusiprausus.

Kam skirta?

Visai šeimai (išskyrus neišnešiotus kūdikius)

Kasdienė odos priežiūra

Sausa ar labai sausa oda

D.A.F. patentas

Atoderm Mains & ongles

(3 atsiliepimai)

Intensyviai atkuriantis ir raminantis rankų kremas, atsparus plovimui.

Kam skirta?

Suaugusiesiems, Vaikams

Kasdienė odos priežiūra

Susilpnėjusi, sudirgusi oda

Antalgicine™ technology

Cicabio Mains

(9 atsiliepimai)

Atkuriamasis rankų balzamas, pasižymintis „antros odos“ efektu. Rankų būklė iškart pagerėja.

Kam skirta?

Visai šeimai (vyresniems nei 3 metų vaikams)