Odos mikrobiomas

Mūsų oda yra gyvas organas. Jos paviršiuje gyvena mikroorganizmų populiacija, kurią sudaro keli šimtai bakterijų ir mielių rūšių. Visa ši organizmų bendruomenė sudaro odos mikrobiomą. Kai oda normali ir sveika, mikrobiomas gyvena simbiozėje su mūsų odos ląstelėmis. Kartu jie yra sukūrę ekosistemą, kurioje, siekdami išlikti sveiki, yra priklausomi vieni nuo kitų.

Kaip mikrobiomas padeda nusilpusiai odai gyti


Odos mikrobiomas sąveikauja su mikrobiniais, imuniniais, fiziniais bei cheminiais mūsų odos barjero komponentais ir taip padeda palaikyti odos pusiausvyrą. Be to, „naujausi moksliniai atradimai akcentuoja odos mikrobiomo svarbą žaizdų gijimui“, – pastebi Pizos universiteto (Italija) Klinikinės ir eksperimentinės medicinos katedros dermatologijos skyriaus profesorius ir vedėjas Marco Romanelli.

  • Photo by Marco Romanelli, specialist in the microbiome of damaged skin

    Marco Romanelli, Pizos universiteto Klinikinės ir eksperimentinės medicinos katedros Dermatologijos skyriaus profesorius ir pirmininkas, Piza, Italija.

    „Kai paviršutiniškai įsipjauname ar kitaip pažeidžiame odą, normalu ją valyti, kad pašalintume nešvarumus ir mikrobus. Ir vis dėlto „klinikinėje praktikoje, – aiškina Marco Romanelli, – netinkamas antiseptikų naudojimas gali pakeisti mikrobiomą, tada dėl mikrobiomo pusiausvyros sutrikimo gijimas užtrunka. Todėl, siekiant palaikyti gijimo procesą, – tęsia jis, – antimikrobines medžiagas svarbu naudoti tik tada, kai jos būtinos. Pavyzdžiui, žaizdos valymo etape.“ Jų naudojimas „ilgiau nei būtina gali būti netgi žalingas gijimo procesui“, – apibendrina M. Romanelli. Taigi mikrobiomas aktyviai veikia gijimą. Kaip? Dalyvaudamas kiekviename iš keturių odos atsistatymo proceso etapų.“

    Marco Romanelli, Pizos universiteto Klinikinės ir eksperimentinės medicinos katedros Dermatologijos skyriaus profesorius ir pirmininkas, Piza, Italija.

Mikrobiomas keturiuose odos gijimo etapuose

Keturi gijimo proceso etapai paprastai vyksta iš dalies tuo pačiu metu. Odoje sustoja kraujotaka, kyla uždegimas, audiniai atauga, tada jie turi subręsti ir persitvarkyti, kad atliktų jiems būdingą barjero funkciją. Per visą šį laiką mikrobiomas pradeda įgimtą atkuriamąjį atsaką, kuris padeda odai geriau ir greičiau gyti.

Tai apima:

  • Kovą su infekcija: 

Odos mikrobiota konkuruoja dėl jai prieinamų maistinių medžiagų ir erdvės. Dėl to ji turi prisitaikymo mechanizmų, kad galėtų pasipriešinti patogeninių mikroorganizmų kolonizacijai ir infekcijai. Slopindama jų toksiškumą ir gebėjimą plisti, ji neleidžia jiems augti. Taip mikrobiomas padeda apsaugoti nusilpusią odą nuo infekcijos.

  • Imuninių reakcijų ir uždegimo reguliavimą: 

Mikrobiota veikia odos imuninius mechanizmus ir padeda slopinti uždegimą.

  • Dalyvavimą atkuriant odos barjerą:

Atsinaujinant audiniams, odos mikrobiomas padeda odos barjerui atsistatyti ir gaminti keramidus, kurie palaiko odos drėgmę. Epidermis ir mikrobiomas išskiria lipidus ir rūgštis, kurie sukuria nepralaidų sluoksnį, neleidžiantį odai išsausėti. Rūgštinė aplinka yra normali sveikos odos dalis. Be to, būtent ji padeda sudaryti sąlygas mažinti infekciją, atkurti audinius, užverti pažeidimą ir palaikyti kolageno kiekį.

odos gijimo etapai

Bioderma - moteris su randais

Naujas požiūris į odos gijimą

Remiantis šiomis žiniomis atsirado naujas požiūris į susilpnėjusios odos gijimą. Juo siekiama palaikyti teigiamą mikrobiomo vaidmenį atkuriant ir išsaugant jo įvairovę.

Kaip pabrėžė profesorius M. Romanelli, norint sumažinti infekcijos riziką, labai svarbu valyti odą. Todėl susilpnėjusią odą galima tepti antimikrobinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, cinku. Tačiau po to, kai pažeista oda buvo nuvalyta, pakartotinis tokių priemonių naudojimas gali apsunkinti gijimo procesą.

Po valymo teigiamai ir stipriai paveikti gijimo procesą galima naudojant specialų gydomąjį kremą, kuris nepažeidžia odos ekosistemos. Kai atsižvelgiama į odos biologiją ir mikrobiomo įvairovę, oda gali geriau apsisaugoti nuo bet kokių veiksnių sukelto silpnumo. Mikrobiomas yra esminis mūsų odos sveikatos ir pusiausvyros veiksnys.

Tikslinei odos priežiūrai

Susilpnėjusi oda

Antalgicine™ technology

Cicabio Creme+

(Dar nėra nuomonės)

1-asis ekobiologiškas, odą atkuriantis ir raminantis kremas*, kuris tausodama sodos ekosistemą skatina odos gijimo procesus

Kam skirta?

Visai šeimai (išskyrus neišnešiotus kūdikius)

Tikslinei odos priežiūrai

Susilpnėjusi oda Jautriai odai būnant saulėje

Antalgicine™ technology

Cicabio Crème+ SPF50+

(Dar nėra nuomonės)

1-asis ekobiologiškas, odą atkuriantis su labai aukšta apsauga nuo saulės kremas*, kuris tausodamas odos ekosistemą skatina odos gijimo procesus.

Kam skirta?

Visai šeimai (išskyrus neišnešiotus kūdikius)