Kodėl labai svarbu nusiplauti rankas?

Visi žinome, kad mūsų rankos yra vienas iš pagrindinių užkrato šaltinių. Štai kodėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja reguliariai plauti rankas arba naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų dezinfekavimo priemonę, kai nėra galimybės nusiplauti jas vandeniu. Pasireiškus koronavirusui mūsų įpročiai pasikeitė mažiau nei per metus – mes visi atliekame šį būtiną higienos veiksmą, padedantį kovoti su viruso plitimu.

Rankų higienos aktualumas

Rankų higiena padarė nepaprastą pažangą. Nauji refleksai tapo norma dėl padidėjusio švietimo apie rankų higieną – jie teigiamai veikia mūsų sveikatą. Tyrimų, atliktų nuo COVID-19 epidemijos pradžios, duomenys yra akivaizdūs.

tyrimo dalyvių nusiplauna rankas po kiekvienos išvykos, palyginti su 67 % prieš epidemiją.1

plauna rankas kaip įmanoma dažniau, palyginti su 38 %.1

sveikatos priežiūros darbuotojai plauna rankas dar dažniau nei anksčiau.2

1DOĞAN, Mehmet, and Muhammet Bayraktar. "COVID-19 with a Public Health Perspective: Measures Taken in Turkey and Public Compliance with the Measures." Iranian Journal of Public Health 49 (2020): 67-75.
2Kiely, L. F., et al. "Irritant contact dermatitis in healthcare workers as a result of the COVID19 pandemic: a crosssectional study." Clinical and experimental dermatology (2020)

Išsiaiškinkime. Plauti rankas su muilu arba dezinfekuojamuoju geliu dabar yra svarbiau nei bet kada anksčiau tam, kad apsisaugotume patys ir apsaugotume mūsų artimuosius. Šie produktai turi veiksmingą biocidinį poveikį, naikinantį virusus, bakterijas ir grybelius. Taip pat įrodyta, kad rankų dezinfekavimo priemonės yra veiksmingos plaunant rankas be muilo ir padeda išvengti COVID-19 viruso plitimo. Dabar mes visi parankiai kišenėje nešiojamės mažą rankų dezinfekantą, tačiau, bėgant mėnesiams tapo akivaizdu, kad dažnas rankų dezinfekavimas gali turėti antrinį poveikį odai – ji gali išsausėti, sudirgti, niežėti, atsirasti deginimo pojūtis, įtrūkimai ir net kontaktinė egzema. Simptomai yra įvairūs, o kraštutiniais atvejais netgi kompleksiniai ir sukeliantys infekcijos riziką. Nukenčia ir suaugusieji, ir vaikai, nors didesnė rizika kyla tiems, kurių oda yra sausa arba atopinė.

Pažeista jautri rankų oda
Dėl COVID19, dauguma pasaulio gyventojų susidūrė su sausa rankų oda

Plačioji visuomenė

84 % apklaustų žmonių oda išsausėjo ir sutrūkinėjo, atsirado niežėjimas ir sudirgimas.

Dėl COVID19, sveikatos priežiūros darbuotojai turi dermatologinių problemų

Sveikatos priežiūros darbuotojai

97 % sveikatos priežiūros darbuotojų patyrė dermatologinių problemų, susijusių su nuolatiniu alkoholio pagrindu pagamintų rankų dezinfekavimo priemonių naudojimu, 86 % pasireiškė dermatitas.

Kodėl dažnai plaunant rankas nukenčia oda?

Kodėl mums kartais atrodo, kad rankų dezinfekavimo priemonės sukelia deginimo pojūtį odoje?
Kodėl pasinaudojus priemone po kiekvieno karto odą vis labiau tempia?
Kodėl didėja odos jautrumas šiai esminei rankų higienos priemonei?

Neigiamas muilo ir rankų dezinfekuojamojo gelio poveikis odai yra susijęs su jų dezinfekuojančiomis savybėmis. Jų teigiamas poveikis virusams tuo pačiu neigiamai veikia mūsų odą.

Kodėl rankų dezinfekavimo priemonės veiksmingai sustabdo virusus? Antibakterinių rankų losjonų virucidinė galia slypi jų gebėjime sunaikinti virusus apgaubiančias lipidines membranas.

Problema? Mūsų odoje taip pat yra daug lipidų. Intensyviai naudojant hidroalkoholinius gelius ir alkoholio pagrindu pagamintas rankų dezinfekavimo priemones pažeidžiami apsauginį odos barjerą sudarantys lipidai, todėl oda tampa jautresnė. Praradusi lipidus (riebalus) oda tampa labai sausa ir pasireiškia anksčiau išvardyti nemalonūs simptomai.

 

Pakenkta apsauginė odos barjero funkcija

Mūsų oda apgaubia mus ir apsaugo nuo išorinių dirgiklių, tačiau, jei tam tikras išorinis veiksnys sutrikdo jos natūralią pusiausvyrą, oda nebegali tinkamai atlikti savo apsauginės funkcijos. Vienas iš tokių veiksnių yra alkoholio pagrindo rankų dezinfekavimo priemonės. Apsaugodamos mus nuo užkrato jos pažeidžia odos vientisumą ir sunaikina itin vertingus lipidus.

  • Veikia kaip tarpląstelinis cementas – padeda palaikyti odos ląstelių sukibimą taip pat, kaip cementas suklijuoja pastato plytas (pažymėta geltonai).
  • Suformuoja hidrolipidinę plėvelę sudarytą iš riebalų ir prakaito, padengiančią odos paviršių ir atliekančią apsauginę funkciją (pažymėta žaliai).

Veikdami kartu, tarpląstelinis cementas ir hidrolipinė plėvelė atlieka odos barjerinę funkciją, kuri:

  1. Užkerta kelią alergenams, taršos dalelėms ir kitiems išoriniams toksiškiems elementams patekti į odą.
  2. Užkerta kelią per dideliam vandens išgaravimui per odą ir tokiu būdu išlaikoma stipri odos barjerinė funkcija.

Reguliariai naudojant hidroalkoholinį gelį arba plaunant rankas tirpdomi odos lipidai, todėl barjerinė funkcija tampa nebeveiksminga, padidėja vandens netekimas ir pasireiškia labai išsausėjusios, pažeistos odos požymiai – nuo sudirgimo iki niežėjimo bei deginimo pojūčio, nuo įtrūkimų iki sueižėjimo.

hidrolipidinis sluoksnis ir rankų oda

Kaip galime suderinti higieną su rankų priežiūra?

Sužinokite daugiau apie Biphase Lipo alcoolique iš NAOS

 

Sveikatos priežiūros institucijos yra paskelbusios rankų higienos žingsnius, kuriais reikia vadovautis plaunant arba valant rankas. Visų pirma, reikia rinktis šveičiamųjų medžiagų neturintį muilą, vengti labai karšto vandens ir švelniai nusausinti rankas. Jei norite naudoti skystą rankų dezinfekantą, pasirinkite produktus, kuriuose yra bent 60 % alkoholio. Taip pat, kiekvieną kartą nusiplovę arba dezinfekavę rankas hidroalkoholiniu geliu, turėtumėte pasitepti jas drėkinamąja priemone. Tik emolientas, tai yra, drėkinamasis produktas, minkštinantis odos audinius, gali kompensuoti prarastus lipidus.

Realiame pasaulyje daugeliui mūsų atrodo, kad sunku taikyti šią strategiją, ypač sveikatos priežiūros specialistams, kurie labai dažnai plauna rankas. Nepakanka laiko. Nerandate drėkinamojo produkto. Sveikata ir saugumas yra svarbiau nei sausa oda.

Susidūrusi su šia neatidėliotina, visuotine problema NAOS nusprendė imtis veiksmų. Kartu su dermatologine laboratorija BIODERMA ji sukūrė naujos kartos rankų dezinfekavimo priemonę – pirmąją dvejopo poveikio odos barjerinę funkciją palaikančią rankų priežiūros priemonę, dezinfekuojančią kaip alkoholio pagrindu pagaminta rankų dezinfekavimo priemonė ir tuo pačiu metu papildančią lipidus. „Biphase Lipo alcoolique“ yra „viskas viename“ produktas, apjungiantis sveikatą ir rankų priežiūrą.

NAOS Care first

Pavojinga. Vadovaukitės saugaus naudojimo nurodymais. Saugiai naudokite biocidus. Prieš naudodami gaminį atidžiai perskaitykite etiketėje pateiktą informaciją.

Biphase Lipo alcoolique

Pirmasis dvigubo poveikio rankų dezinfekantas.
Efektyviai apsaugo nuo virusų bei atkuria ir stiprina odos barjerą.

Susilpnėjusi oda Visi odos tipai Sausa ar labai sausa oda