Trumpa emolientų istorija
Manoma, kad pirmasis emolientas yra „COLD“ kremas, kurį išrado graikų mokslininkas ir gydytojas Klaudijus Galenas, gyvenęs Romos imperijoje maždaug 129–200 m. Šis kremas buvo daugiausiai sudarytas iš natūralių aliejų ir vaškų, ir buvo naudojamas gydymui, o ne kasdienei odos priežiūrai. 20 amžiuje industrializavus emolientų gamybą žmonės jau reguliariai naudojo muilą ir įvairius drėkinamuosius kremus odos priežiūrai. Šiomis dienomis progresas nestoja, emolientai papildomi naujomis sudėtinėmis dalimis, atsirado net terminas apibūdinantis naujos kartos emolientus - emolientai plus. Emolientais plus vadiname drėkinančius kremus, kurie savo sudėtyje turi medžiagų tokių, kaip saponinas, flavanoidai, riboflavinai iš avižų daigų ar bakterijų lizatai iš Aquaphilus dolomiae or Vitreoscilla filiformis, padedačių geriau atstatyti odos apsauginę funkciją, sumažinti varginančius atopinio dermatito simptomus ir turi teigiamos įtakos odos mikrobiotai.
Emolientai ir atopinis dermatitas
Mokslas jau įrodė, kad emolientus naudojant reguliariai ir pakankamais kiekiais, sumažėja odos sausumas, niežėjimas, mažiau vandens išgaruoja iš odos (mažesnis transepiderminis vandens netekimas, TEVN, ang: transepidermal water loss, TEWL), rečiau ir trumpiau vargina dermatito paūmėjimai, sunaudojama mažiau vaistų, tokių kaip kortikosteroidai.
Atlikti keli klinikiniai tyrimai parodė, kad emolientų tepimas nuo gimimo, galimai sumažina riziką susirgti alerginėmis ligomis vėlesniame amžiuje (bronchine astma, atopiniu dermatitu).
Kol kas trūksta vientisų studijų nustatančių tinkamą emoliento kiekį ir tepimo dažnį sergantiems atopiniu dermatitu. Rekomenduojama naudoti taip dažnai ir tokiais kiekiais, kad sumažėtų odos sausumas, dažniausiai bent du kartus per dieną, tepant viso kūno odą. Paskaičiuota, kad sergantieji AD per savaitę turėtų sunaudoti iki 100 g emoliento vaikui ir iki 500 g - suaugusiems. Kadangi emolientai daugelyje šalių, tame tarpe ir Lietuvoje, kol kas nekompensuojami, jie retai tepami tinkamais kiekiais ir dažniu.