Sprendimai ir procedūros
Ar jūsų simptomus sukėlė seborėjinis dermatitas, ar psoriazė?
Ar galvos odą niežti? Niežėjimas gali būti dėl seborėjinio dermatito. Bet kaip žinoti, kad sergate šia liga, o ne psoriaze, kurios simptomai panašūs į seborėjinio dermatito?
Norint sužinoti tikslią diagnozę, kas yra jūsų galvos odai, rekomenduojame apsilankyti pas dermatologą. O iki tol šiame straipsnyje rasite šiek šiek informacijos apie seborėjinį dermatitą ir psoriazę, kad galėtumėte pasirūpinti savo galvos oda.
Visų pirma, seborėjinis dermatitas gali pasitaikyti bet kokio tipo odai.
Seborėjinį dermatitą sukelia padidėjusi riebalinių liaukų veikla ir sparčiai besidauginantis grybelis Malassezia furfur – mikroskopinis grybelis, kuris yra natūrali žmogaus odos mikrobiomo dalis. Šio grybelio augimo terpė – odos riebalai, jis gali smarkiai išplisti ant galvos odos, dėl ko atsiranda raudonų odos lopų su žvyneliais ir pleiskanomis. Odos atplaišos dažnai būna stambios, riebios ir geltonos. Šie tipiniai seborėjinio dermatito simptomai dirgina galvos odą ir sukelia niežėjimą, kuris atsiranda ir praeina. Ilgam nuraminkite ir apsaugokite galvos odą, naudodami specialiai šiai būklei skirtą šampūną.
Dėl psoriazės taip pat gali atsirasti lopų, bet priežastis yra kita.
Psoriazę sukelia paspartėjusi odos ląstelių regeneracija – ląstelės nepasišalina ir kaupiasi galvos odos paviršiuje. Taip atsiranda iškilusių raudonų lopų su sausais, baltais žvyneliais. Tuo psoriazė skiriasi nuo seborėjinio dermatito, kurio atveju žvyneliai yra stori, riebūs ir geltoni, kaip minėjome anksčiau.
Higiena ir vengtini maisto produktai
Gyvenimo būdas ir seborėjinis dermatitas
Norint sumažinti seborėjinio dermatito simptomus, svarbu atsižvelgti į savo gyvenimo būdą. Yra daug išorinių veiksnių, kurie gali pasunkinti būklę esant seborėjiniam dermatitui ir paveikti bendrą odos sveikatą:
- Per ilgas UV spindulių poveikis odai
- Miego trūkumas
- Netinkamų kosmetinių priemonių naudojimas
- Rūkymas
- Alkoholio vartojimas
Taip pat rekomenduojame vengti kepuraičių, šalmų ir standžių šukuosenų, kai įtempiama galvos oda, nes visa tai gali sustiprinti dirginimą.
Jei galvos odą niežti, švelniai ją pamasažuokite, nes kasantis simptomai tik pablogės.
Maistas, kurio reikėtų vengti sergant seborėjiniu dermatitu
Maistas taip pat gali pasunkinti seborėjinio dermatito simptomus. Sveika mityba gali padėti sušvelninti simptomus. Taigi kokio maisto turėtumėte vengti, jei sergate seborėjiniu dermatitu, ir kokiems maisto produktams turėtumėte teikti pirmenybę?
Jei nenorite, kad pasunkėtų seborėjinio dermatito simptomai, atsisakykite sočiųjų riebalų, pavyzdžiui, grietinėlės, taip pat greitai skaidomo cukraus, pavyzdžiui, pyragų ir kitų saldumynų. Reikėtų kuo labiau vengti perdirbto maisto, nes tokiame maiste dažnai būna daug druskos ir (arba) cukraus.
Iš kitos pusės, svarbu maitintis subalansuotai, kad organizmas gautų visų reikiamų vitaminų:
- vitamino C (citrusiniai vaisiai, melionai, žiediniai kopūstai ir kt.)
- vitamino A (sviestas, kiaušiniai ir kt.)
- vitamino E (aliejus, avokadai, migdolai ir kt.)
Taip pat svarbu, kad racione būtų riebalų rūgščių omega 3 ir omega 6. Jų yra riebiose žuvyse, riešutuose ir baltyminiuose produktuose.
Svarbu pasirinkti specialiai seborėjiniam dermatitui gydyti skirtą šampūną, kuris palengvintų simptomus. Pirmasis žingsnis yra mažiau kasytis, kad išvengtumėte sudirginimo ir infekcijos. Dėl to būtina naudoti specialų šampūną.
Seborėjiniam dermatitui būdinga paūmėjimų ir remisijos laikotarpių kaita. Per ramybės laikotarpius galvos oda vis tiek yra lengvai pažeidžiama, todėl svarbu naudoti švelnų šampūną, kuris nepašalina visų odos riebalų. Tokiu būdu sumažės niežulys ir paūmėjimų dažnis.
Paūmėjimų metu rekomenduojame naudoti specialų šampūną, skirtą seborėjiniam dermatitui gydyti. Per šiuos laikotarpius plaukus geriausia plauti tris kartus per savaitę ir taip tęsti tris savaites.
- 1 žingsnis: iš šampūno padarykite putas ir švelniai pamasažuokite galvos odą
- 2 žingsnis: praskalaukite plaukus
- 3 žingsnis: vėl užtepkite putų
- 4 žingsnis: palaikykite 5 minutes
- 5 žingsnis: gerai išskalaukite
Taip pat rekomenduojame nusausinti plaukus švelniai tapšnojant rankšluosčiu. Stenkitės netrinti, nes galite sudirginti galvos odą. Geriausia būtų palikti plaukus išdžiūti savaime, nes plaukų džiovintuvas gali išsausinti odą.