Dienos patarimai
Žinome, jog epizodiniam ar nuolatiniam odos paraudimui įtakos turi daugelis veiksnių: stresas, fizinis aktyvumas, aštrus maistas, alkoholis, deginimasis saulėje. Įdomu tai, kad paraudimą paskatinti taip pat gali moteriškų hormonų pokyčiai organizme. Kaip reaguoja menopauzę išgyvenančių moterų oda? Kokią įtaką odos paraudimui turi nėštumas? Ar fiziologinio moters menstruacinio ciklo metu tam tikromis savaitėmis oda rausta greičiau? Į šiuos klausimus atsakymų ieško medicinos magistrantė, laidų apie aktualias moterų sveikatos problemas autorė Rugilė Kančaitė.
Kodėl išgyvenant menopauzę vargina karščio bangos?
Neabejotinai kiekvienas esame girdėjęs apie premenopauzės ir menopauzės periodu išgyvenamas karščio bangas. Odos paraudimas tokiu atveju laikomas termoreguliacinės kilmės – tai reiškia, kad oda parausta, nes išsiplečia kapiliarai, siekdami atiduoti į aplinką daugiau šilumos dėl sumažėjusio pagrindinio moteriško hormono estrogeno kiekio organizme. Simptomai, susiję su karščio bangomis yra karščio pojūtis, prakaitavimas, odos paraudimas, taip pat kai kurios moterys tuo metu jaučia nerimą ir širdies permušimus. Daugiau nei pusė moterų, vyresnių nei 45 metai, kovoja su šiais nemaloniais ir varginančiais pojūčiais, keliančiais diskomfortą, nepasitikėjimą savo išvaizda ir netgi trikdančiais kokybišką miegą, nes gali pasireišti ir nakties metu.
Nėštukių švytėjimas ar varginantis odos paraudimas?
Vienas normalių, tačiau trikdančių gerą savijautą reiškinių nėštumo metu – karščio bangos, lydimos odos paraudimo. Jos itin dažnos naktį ir būdingos netgi vienai iš trijų nėštukių. Besikeičiantys hormonai didina kraujo pritekėjimą po oda, dėl to veidas, kaklas ir krūtinė įkaista ir parausta. Taip pat įdomu tai, kad nėštumo metu padidėja viso organizmo kraujo tūris, dėl ko plečiasi smulkiosios odos kraujagyslės ir sukuria paraudusios odos efektą. Dažniausiai šis simptomas moteris vargina antrąjį ir trečiąjį nėštumo trečdalius, kai kurioms tęsiasi ir po gimdymo, ypač dažnai – maitinančioms krūtimi mamoms. Tiesa, svarbu žinoti, kad nėštumas taip pat gali būti vienas veiksnių, bloginančių kai kurių odos ligų – tame tarpe ir rožinės – būklę.
Kūno pokyčiai kiekvieną mėnesį vaisingame moters amžiuje ir jų įtaka odos paraudimui
Oda rausta ne vien nėštumo ar menopauzės metu. Dažna rausti linkusi moteris pastebi paintensyvėjusį veido raudonį menstruacijų ciklo viduryje, vykstant ovuliacijai, arba prieš mėnesines. Tiesa, atlikti tyrimai byloja, kad ovuliacijos metu padidėjus bazinei kūno temperatūrai, moterų veidai iš tiesų yra rausvesni vaisingų ciklo dienų metu, tačiau didžiojoje daugumoje atveju plika akimi tai nėra pastebima. Odos paraudimą prieš mėnesines galima susieti su vienu priešmenstruacinio sindromo simptomu – emociniu sujaudinimu. Esant sudirgimui, nerimui ar stresui jo metu, oda linkusi intensyviau rausti reaguodama į jausmus.
Natūralu – nėra nesvarbu
Įsisenėjusi neteisinga nuomonė, kad išgyvenant natūralius organizmo pokyčius pagalbos kreiptis ar ieškoti sprendimo nereikia, nepaisant to, kad jie vargina ir trukdo džiaugtis gyvenimu. Veido raudonis turi didelę įtaką moters pasitikėjimui savo išvaizda ir jėgomis, todėl „aukotis“ dėl to, kad išgyvenama menopauzė ar nėštumas – normalūs moters gyvenimo etapai, neverta. Menopauzės metu gali būti naudinga pakaitinė hormonų terapija ar paraudimą mažinančios išoriškai naudojamos priemonės, nėštumo ar ciklo metu – paraudimą slopinantys produktai bei dekoratyvinė kosmetika.