Aknė kenkia daugybei bet kokio amžiaus žmonių visame pasaulyje. Aknės sunkumas ir būklė kiekvienam žmogui skiriasi. Taigi, kada tiksliai reikia kreiptis į dermatologą?

Kai kurios aknės formos pagerėja savaime. Kitos gali pablogėti. Labai sunku, net neįmanoma nuspėti, kaip vystysis paciento aknė, ir nustatyti, ar jos būklė pagerės, ji išnyks, ar pablogės.

Dr. Sandra Ly, dermatologė, Hôpital Saint-André, Bordo universitetinė ligoninė ir Dermatologijos klinika Gradignane (Prancūzija).

 

 

Kai kuriems žmonėms pakanka įsigyti jiems tinkamų odos priežiūros produktų ir kasdien rūpintis oda. Kiti turi rasti sudėtingesnius, ilgalaikius sprendimus. Moterys, patiriančios vėlyvąją aknę, dažnai jaučiasi nesėkmingai išbandžiusios viską.

Kaip bebūtų, šiandien yra sprendimų, pritaikytų visų tipų aknei gydyti. Vaistininkai, gydytojai ir dermatologai yra tam, kad padėtų jums rasti tinkamiausią sprendimą.
Taigi, kada tinkamiausias momentas kreiptis į specialistą? Ar verta, kai aknė nėra labai ūmi? Kas nutiks konsultacijos metu? Kaip stebimas aknės gydymas?

Įprastinės priemonės nuo spuogų padeda lengvos ir vidutinio sunkumo aknės atveju, kuomet tikimasi, kad odos būklė savaime pagerės. Jos leidžia pacientams turėti ramesnę paauglystę ir padeda sukontroliuoti aknę bent keliems mėnesiams ar metams. Tokiu būdu aknė palieka mažiau pėdsakų ir randų.

Dr Sandra Ly, dermatologė

Jei tau sukako 25-eri ir vis dar kenti nuo spuogų, ar turėtum kreiptis į specialistą? Žinoma.

Paaugliai ir aknės paveikti subrendę žmonės dažniau kreipiasi į gydytojus ir dermatologus nei anksčiau. Kreipiamasi ne tik esant sunkiai aknės formai, kai kyla didelė rizika, kad liks randai. Dažnu atveju kreiptis į gydytoją sergant lengva arba vidutinio sunkumo akne yra naudinga, nes pradėjus gydyti ankstyvajame etape aknės būklė gali ir nepablogėti. Taigi, nedvejodami kreipkitės tada, kai pasirodo pirmieji spuogai.

Nepriklausomai nuo ligos sunkumo – jei dėl spuogų kenčia pasitikėjimas savimi, arba tampa sunku bendraujant su žmonėmis, būtinai turėtumėte kreiptis į savo gydytoją ir pasidalinti su juo šiais jausmais.

Kartais aknė yra atsakinga už depresiją, kurios vystymuisi kelią reikia užkirsti kuo anksčiau. Tai itin svarbu paauglystės laikotarpiu, kai jauni žmonės jaučiasi ypač pažeidžiami, tačiau taip pat ir subrendus, kai stresas gali sustiprinti šią problemą.

Kai tik aknė pradeda gadinti jūsų gyvenimo kokybę, pats laikas pasirūpinti savo oda pasitelkiant profesionalią pagalbą.

Pirma aknės konsultacija

gydytojo konsultacija
  1. Viskas prasideda nuo pokalbio su gydytoju arba dermatologu: turėsite galimybę paaiškinti savo aknės istoriją, kada ji prasidėjo, kokius gydymo būdus jau išbandėte ir koks aknės poveikis jūsų gyvenimo kokybei, taip pat, sužinoti, ko tikitės iš gydymo. Gydytojas paprašys kuo išsamesnės informacijos apie preparatų netoleravimą, alergijas, kitus vartojamus vaistus ir apie tai, ar norite pastoti.
  2. Tada dermatologas ištirs jūsų odą (veidą, kaklą ir nugarą), kad nustatytų pažeidimų pobūdį (inkštirai, mikrocistos ar pustulės).
  3. Gydytojas nustatys jūsų aknės sunkumą pagal oficialų, 5 etapais pagrįstą įvertinimo standartą.
  4. Atsižvelgdamas į aknės sunkumą gydytojas skirs vietinio gydymo ir (arba) geriamuosius vaistus nurodydamas dozę, dažnumą (ryte/vakare) ir gydymo trukmę, paprastai pradedant 3 mėnesiais.
  5. Tada gydytojas jums patars, kaip stebėti gydymą, nurodys kasdienę odos priežiūros procedūrą ir visus kosmetikos gaminius, kurie gali padėti optimizuoti jūsų odos būklę.

Pirmojo susitikimo pabaigoje sužinosite, nuo kokios aknės kenčiate, kokio gydymo būdo laikytis ir kokių klaidų reikėtų vengti kasdien. Dabar jums tereikia griežtai ir kantriai laikytis gydymo plano, nes rezultatai gali užtrukti kelias savaites ar mėnesius.

Pradžioje išsamiai paaiškinu apie gydymą, o po 3 mėnesių vėl susitinku su pacientu ir įvertinu pradinius rezultatus. Šio antrojo susitikimo metu svarbu būti sąžiningiems apie gydymo patirtį ir tai, ar naudojote gydomąsias priemones reguliariai, ar ne – nėra prasmės iškreipti arba nuslėpti tiesą. Aš esu ne tam, kad smerkčiau pacientus, o tam, kad galėčiau padėti jiems pritaikyti gydymą pagal jų asmeninius poreikius.

Dr Sandra Ly, dermatologė

mobilusis telefonas

Pasiimkite keletą savo odos nuotraukų, kuriose matomi jus kankinantys įvairių tipų odos trūkumai – tuo atveju, jei apsilankius pas gydytoją ant jūsų odos nebūtų spuogų. Tai taip pat užtikrins, kad gydytojas nenuvertins problemos ir paskirs jūsų situacijai pritaikytą gydymo kursą.

Aptarimas

Būkite sąžiningi apie gydymą. Tai jūsų pačių labui. Dermatologas yra tam, kad jums padėtų, o ne jus teistų. Jei nesilaikėte rekomendacijų, pasakykite tai gydytojui ir paaiškinkite, kodėl – užmaršumas, per daug varžantis rėžimas ar šalutinis poveikis? Jei jūsų netenkina rezultatai arba kamuoja nepageidaujamas šalutinis poveikis, praneškite apie tai gydytojui. Gydytojui reikalinga visa ši informacija, kad prireikus jis pritaikytų gydymą.

Kosmetika

Nepamirškite nurodyti bet kokių pokyčių odos priežiūros rutinoje: pavyzdžiui, naujų makiažo, valomųjų arba drėkinamųjų produktų. Paaiškinkite, kodėl juos pakeitėte, taip pat, nurodykite kitus naujus vartojamus vaistus, ypač kontraceptines tabletes.

Kalendorius

Vizito pabaigoje nedelsdami paskirkite kitą susitikimą, nes jo gali tekti ilgai laukti. Svarbu nenutraukti gydymo vien todėl, kad neturite reikiamo recepto.

Sebium linija

Higiena ir odos priežiūra

Mišri, linkusi į aknę oda

Sébium linija

Sebium linija

Oda paauglystėje keičiasi: ji tampa storesnė, blizganti, atsiranda  įvairūs spuogeliai ir kartais išlieka iki pilnametystės.

BIODERMA sprendimas: Sébium, produktų linija pritaikyta riebiai ir į aknę linkusiai odai.
Sébium asortimente yra higienos ir priežiūros priemonių, kurias ypač rekomenduoja dermatologai: veido valymo priemonės riebiai odai (putojantis gelis prausiklis, micelinis vanduo), aktyvūs kremai visų tipų spuogams, drėkinamosios priemonės išsausėjusiai odai po medikamentinio gydymo ir dar daugiau. Pasirinkite savo rutiną!