Pažeista oda - randai

Oda izoliuoja ir apsaugo organizmą nuo išorinės aplinkos. Kai oda pažeidžiama, organizmas automatiškai suaktyvina natūralų biologinį reiškinį – gijimą.


Tai sudėtingas atkuriamasis procesas, kurio metu organizmas turi sustabdyti kraujavimą ir apsaugoti, išvalyti bei užgydyti žaizdą. Pažeistas audinys turi būti atkurtas, kad jis būtų kuo panašesnis į pradinį audinį.

Step 1

1 etapas: Uždegimas (trunka nuo 2 iki 4 dienų)

Pirmiausia, susidaro kraujo krešulys, kuris padeda sustabdyti kraujavimą. Tada labai greitai organizmas pasiruošia kovoti su infekcija ir apsiginti nuo mikrobų ir svetimkūnių. Pažeistus audinius sunaikina tam tikros ląstelės – juos absorbuodamos. Kraujo kapiliarai yra pralaidesni ir skatina kraujo plazmą bei imunines ląsteles (pvz., antikūnus) judėti į pažeistą odos sritį.

Step 2

2 etapas: Regeneracija (trunka nuo 10 iki 15 dienų)

Smulkios kraujagyslės, kurios buvo pažeistos traumuojant odą, pamažu atsikurs. Organizmas pradeda užpildyti prarastą medžiagą nauju audiniu sintetindamas kolageno skaidulas padedant fibroblastams.
Viršutiniame odos sluoksnyje susidaro epitelis. Tuo pačiu metu žaizda trauksis, kol visiškai užgis. Suaktyvinama daugybė ląstelių ir molekulių. Šiuo etapu svarbu nepakenkti estetinei išvaizdai, turint omenyje, kad ne visi mes gyjame vienodai. Kuo tamsesnė oda ir kuo jaunesnis amžius, tuo didesnė rando matomumo rizika. Be to, kai kurių vietų, įskaitant krūtinę, krūtinkaulį, nugarą ir sąnarius, oda gyja ne taip efektyviai.

Step 3

3 etapas: Remodeliacija (trunka nuo 2 mėnesių iki 2 metų)

Šiuo etapu kolageno ir elastino skaidulos taps tankesnės ir augs, kad suformuotų odą. Kraujagyslės taip pat pasirengs grįžti į normalią būseną. Dėl to padidės odos atsparumas, elastingumas ir ji taps stangresnė. Išgijusi vieta dvejus metus išlieka jautresnė, kol oda tampa tokia, kokia buvo.

Pažeidimus galima klasifikuoti atsižvelgiant į jų biologines ir klinikines savybes: kiek jiems reikia drėgmės arba mitybos ir kiek reikia okliuzijos.

Yra trys pažeidimų klasės:

Šlapiuojantys pažeidimai: pažeidimai, kurie turi būti sausinami produktu, leidžiančiu orui pasiekti žaizdą:

  • išbėrimas nuo sauskelnių,
  • odos raukšlių maceracija,
  • vėjaraupiai su šlapiuojančiais pažeidimais ir
  • pūslės.

 

Nešlapiuojantys pažeidimai: paviršiniai ar vidutinio gylio pažeidimai, kuriems reikalingas drėkinimas:

  • po chirurginės procedūros (pvz., siūta žaizda),
  • įpjovimai, įbrėžimai ir kiti įprasti sužeidimai po to, kai žaizda nebešlapiuoja,
  • gyjantys vėjaraupiai;
  • po kosmetinės procedūros (pvz., šveitimo, lazeriu atliekamo gydymo, nuolatinio plaukų šalinimo, tatuiruotės ir tatuiruotės šalinimo);
  • nešlapiuojantis išbėrimas nuo sauskelnių ir
  • spindulinė terapija.

 

Nešlapiuojantys pažeidimai: vidutiniai ir dideli pažeidimai, kuriems reikalingas odos lipidinio sluoksnio atkūrimas:

  • sutrūkimai, išsausėjimai, pulpitas ir t. t.,
  • nudegimai,
  • įbrėžimai ir
  • abrazyvinės lazerinės procedūros.

Body areas

Visų pirma, būtina atsižvelgti į rando vietą. Kai kurios kūno vietos negyja taip gerai kaip kitos.

Pavyzdžiui, yra rizika, kad žaizdos, esančios ant nugaros ar krūtinės, kraštai atsiskirs, todėl padidės hipertrofinių ar keloidinių randų rizika.

Žaizdoms ant kelių ar kulkšnių išgydyti reikia daug laiko. Svarbu atidžiai stebėti ir reguliariai prižiūrėti, kad būtų skatinama tinkamas gijimas.
Genetika taip pat vaidina labai reikšmingą vaidmenį. Norėdami įvertinti netinkamo gijimo riziką visada turėtumėte atsižvelgti į buvusius randus. Atminkite, kad gijimo procesas nesibaigia, kai randas užsitraukia.

Gijimas užtrunka mėnesius ir kiekvienam jis yra skirtingas.

Valanda

Kai tik randas užsitrauks, keletą mėnesių laikykitės atsargumo priemonių. Atsižvelgdami į tai, kurioje kūno vietoje yra randas, turėtumėte stengtis, kad jam nebūtų per daug spaudimo (pvz., neneškite sunkių daiktų, jei randas yra ant nugaros), nes tai padidina riziką, jog atsiskirs kraštai ir iširs siūlės.

Randas turėtų susidaryti kiek įmanoma natūraliau, tačiau kai kurie produktai gali padėti sumažinti šašus, niežėjimą ir skausmą, o tai turi įtakos gijimo kokybei.

Sun

Galiausiai turite pasirinkti optimalų apsaugos nuo saulės produktą, turintį aukštą apsaugos faktorių, ir dažnai jį naudoti, kad būtų užtikrinta ilgalaikė apsauga nuo UV spindulių. Pažeista oda, veikiama UV spindulių, labiau linkusi į hiperpigmentaciją. Apsaugoti save svarbu ne tik vasarą. UV spinduliai veikia visus metus, net per debesis, langus, stiklus ir t. t. Randų hiperpigmentacijos rizika paprastai išlieka šešis mėnesius, tačiau gali tęstis iki dvejų metų. Tik gydytojas gali įvertinti, ar rizika sumažėjo.

Kai kuriems žmonėms žaizdos gyja sunkiai.

Hipertrofinis randas yra aktyvus randas, kuris ištinsta po procedūros praėjus šešioms savaitėms–trims mėnesiams ir parausta. Jis gali pamažu tapti keloidu.

Taip pat pasitaiko neįprastų gijimo atvejų, kai šalia krešulio toliau vystosi ląstelės ir kraujagyslės.


Visais atvejais turėtumėte tikrinti randą tris mėnesius po procedūros ir kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei randas patinsta ar parausta.

Pažeista oda

KĄ TURĖČIAU DARYTI?

KASDIEN

Apsaugokite pažeistą vietą pagal gydytojo nurodymus. Jei tai nedidelis pažeidimas, dėl kurio nesikreipsite į gydytoją, pirmiausia, turėtumėte dezinfekuoti žaizdą, tada pasirinkite tinkamą pažeidimo tipui odos gijimą skatinantį produktą. Jei turite klausimų, klauskite vaistininko.

Jei pažeista vieta bus veikiama saulės šviesos, turėtumėte ją apsaugoti nuo UV spindulių naudodami apsaugos nuo saulės produktą, kol oda visiškai sugis, kad būtų išvengta hiperpigmentacijos, dėl kurios gali likti nuolatinė žymė.

HIGIENA

Prieš tepdami odos gijimą skatinančią priemonę, išvalykite ir dezinfekuokite visas žaizdas.

ODOS PRIEŽIŪRA

Pirmiau aprašyti pagrindinių trijų rūšių pažeidimai gydomi skirtingai, taip, kad būtų sukurtos sąlygos, skatinančios odą atsikurti ir tenkinančios specifinius poreikius: sausinimą, drėkinimą, maitinimą ir kt. Pasirinkite gijimą skatinančias priemones, kurių sudėtyje yra raminamųjų veikliųjų medžiagų, kad sumažintumėte dažnai gijimo metu atsirandančius diskomforto ir niežėjimo pojūčius.

Jos taip pat turi turėti antibakterinių veikliųjų medžiagų. Visi šie produktai yra skirti naudoti esant nedideliems pažeidimams arba baigus gydytojo paskirtą gydymą. Jie padės optimizuoti gijimo procesą.