Įprasta girdėti, kad aknės problema dažniausiai kamuoja paauglius. Populiari nuomonė, jog iš to tiesiog „išaugama“ drauge su lytinio brendimo pabaiga ir spuogai stebuklingai dingsta pernakt. Iš tiesų, aknė nėra laiko išsprendžiama liga - neskiriant tinkamo gydymo laiku, ji gali kankinti ir suaugusius, be to, aknė gali pirmą kartą atsirasti tik vyresniame amžiuje. Apie suaugusiųjų aknę plačiau pasakoja gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė.

Kodėl atsiranda aknė?

Didelę įtaką aknės atsiradimui turi hormonai, dėl to spuogus esame linkę sieti su paauglyste ir brendimo procesu. Tuo laikotarpiu tiek mergaitėms, tiek berniukams padidėja androgeno testosterono - vyriškojo hormono - kiekis organizme. Tiesa, testosterono gali padaugėti ir suaugusiųjų amžiuje. Taip pat spuogų atsiradimą gali lemti ir kitų hormonų disbalansas: dėl šios priežasties aknė gali atsirasti ar paūmėti premenstruacinio sindromo ar menstruacijų metu, nėštumo ar menopauzės metu dėl estrogenų koncentracijos sumažėjimo kraujyje. Svarbu žinoti, kad viena dažniausių suaugusių moterų aknės priežasčių gali būti policistinių kiaušidžių sindromas, kuriam būdingos nereguliarios mėnesinės ir padidėjęs vyriško tipo plaukuotumas. Išspręsti hormoninės aknės problemą namuose nepavyks -  tam reikalinga gydytojo dermatovenerologo, o kartais ir endokrinologo bei ginekologo pagalba.

Kaip prižiūrėti veido odą ir kokias priemones rinktis esant aknei?

Viena spuogo susidarymo grandinės dalių - odoje esančios poros „užsikimšimas“. Tokį poveikį gali turėti komedogeninių ingredientų turinčios priemonės - veido odos priežiūros produktai bei makiažas. Siekiant išvengti spuogų atsiradimo, verta atidžiai rinktis prekes ir prieš jas įsigyjant perskaityti jų ingredientų sąrašą. Dažnai priemonės, „nekemšančios“ porų, būna pažymėtos kaip nekomedogeninės. Poras „kimšti“ taip pat gali ir netinkama odos priežiūra, dėl to būtina kiekvieną rytą ir vakarą plauti veidą prausikliu, pritaikytu Jūsų odos tipui. Moterims ypač svarbu kruopščiai nusivalyti makiažą prieš einant miegoti.

Mitybos įtaka odai

Mityba daro didelį poveikį aknei, todėl ne naujiena, jog netinkama mityba gali lemti spuogų atsiradimą. Norint gydyti aknę, būtina ją gydyti ir iš vidaus, t.y. reguliuojant savo mitybą. Daugeliui įvairaus amžiaus žmonių aknės atsiradimą provokuoja gausiai vartojami pieno produktai ir maistas, turintis aukštą glikemijos indeksą - saldumynai, baltų miltų kepiniai.

Kokią įtaką aknei turi gyvenimo būdas?

Manoma, kad spuogams atsirasti įtakos gali turėti ir gyvenimo būdas. Stresas, įtampa, nepakankamas poilsio kiekis, kelionės ir vakarėliai gali palikti žymę odoje. Todėl vengiant aknės paūmėjimų, verčiau vietoje baro rinktis ramų poilsį namuose ir kokybišką miegą.

Ar vartojami vaistai gali išprovokuoti aknę?

Suaugusieji dažniau nei vaikai serga gretutinėmis ligomis, dėl to verta atminti, kad kai kurie vartojami vaistai gali sąlygoti aknės atsiradimą. Pavyzdžiui, tokie vaistai yra gliukokortikoidai, naudojami daugelio odos ar autoimuninių ligų gydymui, anaboliniai steroidai ar ličio preparatai, vartojami psichiatrijoje. Daugelis odos ligų, taip pat ir aknė, gali išduoti sisteminės ligos buvimą. Pavyzdžiui, plaukų slinkimas ar vešėjimas, menstruacinio ciklo pokyčiai, svorio netekimas ar priaugimas drauge su staigiu aknės atsiradimu suaugusiųjų amžiuje gali pranešti apie endokrininės sistemos sutrikimus - kreipiantis į medikus, nepamirškite paminėti ir kitus naujai atsiradusius simptomus.

Svarbu tinkamai prižiūrėti odą

Reikia nepamiršti, kad aknė - ne vien brendimo laikotarpį išgyvenantiems jaunuoliams būdinga liga, o varginantys spuogai gali atsirasti bet kokio amžiaus žmonėms. Atsiradus šios ligos simptomams, dera kruopščiai laikytis odos priežiūros rutinos ir nuosekliai bei kantriai rūpintis savo kūnu, o esant ūmiam bėrimui ir diskomfortui - nedvejoti kreiptis į gydytojus.

Sébium H2O Micelinis vanduo

(4 atsiliepimai)

Dermatologinis micelinis valomasis vanduo valo odą ir pašalina makiažo likučius, jos nesausindamas.

Į aknę linkusi oda Mišri ar riebi oda

Sébium Gel moussant

(6 atsiliepimai)

Švelnus prausiklis riebiai odai. Pašalina nešvarumus, reguliuoja odos blizgesį.

Mišri ar riebi oda

Sébium Gel moussant actif

(2 atsiliepimai)

Aktyvaus poveikio rūgštinis prausiklis. Gilus valymas, švelnus odai.

Į aknę linkusi oda Mišri ar riebi oda

Sébium Kerato+

(15 atsiliepimai)

Efektyviai mažina spuogus ir po jų likusius randelius. Nedirgina odos.

Į aknę linkusi oda

Sébium Lotion

(3 atsiliepimai)

Skysta odos priežiūros priemonė, kuri mažina spuogelių susidarymą balansuodama odos drėgmę, pH bei sebumo išsiskyrimą.

Mišri ar riebi oda

Sébium Night Peel

(5 atsiliepimai)

Švelni odą atsluoksniuojanti priemonė.

Mišri ar riebi oda

Sébium Sensitive

(3 atsiliepimai)

Kasdienis kremas į aknę linkusiai odai. Ramina, drėkina, naikina spuogelius ir paraudimus.

Į linkusi oda po gydymo Į aknę linkusi oda

Photoderm AKN Mat SPF 30

(Dar nėra nuomonės)

Apsaugo nuo naujų spuogų atsiradimo, suteikia odai matiškumo.

Į aknę linkusi oda Mišri ar riebi oda