Kas gali labiau erzinti, nei nubusti svarbaus susitikimo rytą bei atrasti naują, ne laiku atsiradusį spuogą ant veido?

Pažvelgus į aknės atsiradimo priežastis, matyti, kad jų yra daug: iš tikrųjų yra ne tik viena priežastis, dėl kurios atsiranda spuogai. Dermatologai tai apibūdina kaip „daugiafaktorinę ligą".

Geros naujienos yra tai, kad be medikamentinio gydymo, nuo aknės kenčiantys žmonės gali imtis veiksmų kasdieniame gyvenime kovoti su spuogais ir inkštirais. Jiems tereikia laikytis kelių paprastų rekomendacijų, skirtų spuoguotai odai: čia pateikiame pagrindinę informaciją apie makiažo pašalinimą, higienos ir odos priežiūros patarimus, gerus makiažo įpročius, gyvenimo būdo įtaką ir kaip išvengti po spuogų atsirandančių randų.

 

Pagrindinė informacija apie makiažo pašalinimą

Tinkamas makiažo pašalinimas yra būtinas į aknę linkusios odos higienoje. Tikslas yra leisti sebumui laisvai tekėti ir apsaugoti poras nuo užsikimšimo.

Moterys ir merginos, kurios naudoją makiažą, privalo kiekvieną vakarą kruopščiai nuvalyti odą, kad pašalintų visus kosmetikos priemonių likučius iš epidermio. Tos, kurios nenešioja makiažo, taip pat turi tinkamai valyti odą, kad išvengtų bakterijų dauginimosi ir uždegiminio taršos poveikio.

Aknės atveju iššūkis yra rasti tinkamą higienos priemonių veiksmingumo ir epidermio išsaugojimo pusiausvyrą, nes į spuogus linkusi oda gali būti jautri ir greitai reaguoti į tam tikrus makiažo ir higienos produktus.

Turite nuvalyti odą jos nepažeisdami.

Paprastai pernelyg agresyvus makiažo pašalinimas pakeičia apsauginę odos hidrolipidinę plėvelę, kuri išsaugo odos fiziologinį rūgštinį pH. Miceliniai vandenys ir makiažo valymo pieneliai su toniku riebiai odai užtikrina veiksmingą, nerizikingą valymą.

Labiau nei bet kuris kitas odos tipas į spuogus linkusi oda reaguoja į vidinius ir išorinius taršos veiksnius.

  • Vidiniai veiksniai yra riebalų perteklius, išsiskiriantis per dieną, taip pat negyvos ląstelės, besikaupiančios ant odos.
  • Išoriniai veiksniai, žinoma, apima makiažą, taip pat oro nešvarumus ir taršą.

 

"Sveikos odos pradžia yra reguliarus valymas ar prausimas ryte ir vakare".

Vakare kruopštus odos valymas padeda optimizuoti natūralų odos atsinaujinimą per naktį, nes epidermis yra ypač aktyvus naktį.

Rytinis odos valymas ar prausimas išvalo odą nuo medžiagų apykaitos likučių (negyvos odos, prakaito, sebumo ir kt.).

Kaip ir pašalinant makiažą, naudojamos priemonės turi būti veiksmingos bei išsaugančios natūralią apsauginę hidrolipidinę odos plėvelę. Žmonės, linkę į spuogus, privalo vengti abrazyvinių produktų, kurie itin šveičia odą. Šveitikliai, kurie dėl keratolitinio poveikio yra naudingi esant inkštirams, gali turėti neigiamą poveikį spuoguotai odai. Naudokite juos saikingai!

Moteris tikrinasi savo odą veidrodyje

Taip pat į spuogus linkusiai odai reikia specialiai aknės tipui pritaikyto medikamentinio gydymo (keratolitinio, antibakterinio, priešuždegiminio, sutraukiančio, giliai valančio ir kt.).

Net jei gydytojas paskyrė vietinį gydymą, odos drėkinimas išlieka būtinas, nes dauguma medikamentinio gydymo būdų yra linkę išsausinti odą. Šiuo metu galima įsigyti į spuogus linkusiai odai pritaikytų drėkinančių produktų, skirtų visiems šios odos poreikiams, įskaitant išsiplėtusias poras, uždegiminius spuogus, inkštirus ir uždegimines cistas.

Paskutinis patarimas, kurio būtinai privalote laikytis, jei turite spuogų, – neliesti ir nebandyti išspausti spuogų, kad ir kaip tai norėtųsi padaryti. Visų pirma, tai tik pablogins situaciją ir spuogai taps labiau matomi. Be to, spuogų spaudimas smarkiai padidins randų atsiradimo ir bakterijų išplitimo riziką.

Makiažas gali pagelbėti moterų ir merginų, susiduriančių su spuogais, kasdienybę: jos neturėtų varžytis naudoti BB kremą, maskavimo priemonę ar makiažo pagrindą tam, kad užmaskuotų atsiradusius spuogus. Tačiau makiažo priemonės turėtų būti pasirinktos labai atidžiai. Bet koks itin dengiantis produktas, turintis okliuzinį poveikį, gali pabloginti odos bėrimus.

Taip pat yra tam tikrų ingredientų, dėl kurių gali susidaryti spuogai, todėl svarbu patikrinti, ar produktai nėra komedogeniški – šią informaciją paprastai galima rasti etiketėje. Per didelis netinkamų kosmetikos gaminių naudojimas gali sukelti būklę, šiuo metu vadinamą „acne cosmetica“.

Priemonės pavieniams spuogeliams maskuoti ar paslėpti patamsėjusias dėmeles bei paraudusius spuogus taip pat gali būti taikomos kasdieniam naudojimui. Taip pat yra kremų su atspalviais arba BB kremų, specialiai sukurtų spuogams paslėpti bei kartu juos gydyti.

Jau aptarėme, jog yra būtina kiekvieną vakarą nuvalyti makiažą. Tačiau nereikėtų pamiršti ir makiažo šepetėlių ar kempinių higienos – juos taip pat reikia reguliariai valyti muiluotu vandeniu, kad būtų išvengta bakterijų dauginimosi. Jei makiažo pagrindą tepate pirštais, prieš tai gerai nusiplaukite rankas.

Tinkami makiažo įpročiai

Gyvenimo būdo įtaka aknei

Daugelis kitų kasdienio gyvenimo aspektų gali turėti daugiau ar mažiau reikšmingą ir kartais moksliškai įrodytą poveikį spuogams.

Rūkymas

Rūkymas

Yra žinoma, kad rūkymas apskritai apsunkina odos problemas, oda ilgainiui praranda natūralų švytėjimą ir atrodo pavargusi. Nors tiesioginis rūkymo ryšys su spuogais nenustatytas, visgi įtariama, kad tai neigiamai veikia spuogų bėrimus.

Saulė

Saulė

Saulė yra tiesiogiai atsakinga už aknės pasikartojimo efektą, gerai žinomą dermatologams, kurie kiekvieną vasarą įspėja aknę turinčius pacientus apie galimą riziką. Saulė džiovima spuogus ir taip iš pradžių atrodo, kad pagerina odos būklę, bet tai gali būti apgaulinga! UV spinduliai iš tikrųjų storina epidermį, kuris linkęs užkimšti riebalinius folikulus ir tokiu būdu skatina sebumo sulaikymą po oda vasaros laikotarpiu, kuomet sebumo gamyba yra didžiausia. Tai tarsi tiksinti bomba! Šis sebumo kaupimasis sukuria idealią aplinką Cutibacterium acnes dauginimuisi, o tai lemia garsųjį pasikatojimo efektą, kurį vasaros pabaigoje patiria daugybė pacientų, sergančių akne. Sprendimas? Stenkitės nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose ir neikite į saulę nepasitepę apsaugos nuo saulės priemone, skirtos riebiai, į spuogus linkusiai odai.

Mityba

Mityba

Kalbant apie mitybą, tam tikri maisto produktai, tokie kaip šokoladas ir sūdyta mėsa, jau seniai buvo kaltinami dėl spuogų atsiradimo, nors iki šiol nebuvo pakankamai mokslinių įrodymų. Atrodo, kad naujausi tyrimai šia tema rodo pieno produktų, ypač tų, kuriuose yra mažai riebalų, poveikį. Riebus greitas maistas ir perteklinis cukraus vartojimas yra žinomi dėl savo bendro uždegiminio poveikio, kuris apskritai kenkia sveikatai ir ypač odai. Todėl mitybos patarimai sergant akne yra tokie patys kaip ir kalbant apie kūno svorį ir senėjimą: venkite perdirbto maisto, rinkitės šviežius vaisius ir daržoves bei naminį maistą.

Kontraceptinės tabletės

Kontraceptinės tabletės

Kontraceptinės tabletės gali pagerinti į spuogus linkusius odos būklę, jei jos bus pasirinktos išmintingai ir su atitinkama hormonų pusiausvyra. Tačiau tai nėra gydymas savaime. Kai kurios tablečių rūšys gali turėti priešingą poveikį ir dar labiau pabloginti bėrimus. Todėl visuomet reikėtų pasitarti su gydytoju ginekologu ir surasti geriausią sprendimą.

Mobilieji telefonai

Mobilieji telefonai

Ant mobilaus telefono ekrano esančios bakterijos liečiasi su jūsų skruostu visą dieną – todėl nepamirškite jį kruopščiai išvalyti kelis kartus per savaitę ir, kai tik įmanoma, naudokite ausines!

Skutimasis

Skutimasis

Sugirdintos ir uždegiminių spuogų turinčios odos skutimas gali būti labai nepatogus ir skausmingas, ypač jei naudojate agresyvias priemones, kurios silpnina odą. Tokiu atveju geriausia skustis tik kartą per dvi ar tris dienas, atsižvelgiant į jūsų odos tolerancijos slenkstį.

Kaip išvengti randų po spuogų

Randai yra dažniausia aknės, paprastai nekenksmingos odos ligos, komplikacija, išskyrus kraštutinius atvejus. Sunku nuspėti, kokie odos tipai ir kokių tipų bėrimai gali sukelti randus. Tačiau yra keletas žingsnių, kurių galite imtis, kad išvengtumėte ir ištaisytumėte atsiradusius randelius.

 

Prevencija randams

Du paprasti patarimai:

  1. Visų pirma, nelieskite atsiradusių spuogų. Liečiant galite giliai pažeisti odą ir paskatinti randų susidarymą.
  2. Be to, nebūkite saulėje be apsauginės priemonės, nes gijimo fazės pažeidimai gali visam laikui pasidaryti pigmentuoti ir palikti pigmentines dėmes.

 

Randams gydyti

Atsiradus randams, galimos įvairios technikos – pilingai, lazeriai, injekcijos ir kt., kaip juos pašalinti ar bent jau padaryti mažiau matomus. Pageidautina, kad visi šie metodai būtų atliekami prižiūrint gydytojui, nors juos gali atlikti ir tam tikri kosmetologai. Technikos pasirinkimas priklauso nuo rando tipo, o procedūras galima atlikti tik visiškai užgijus spuogams.

Sébium Hydra cleanser

(4 atsiliepimai)

Pirmasis BIODERMA ekobiologinis prausiamasis balzamas atkuriantis prarastą odos komfortą dėl ypatingai odą sausinančio medikamentinio aknės gydymo.

Į aknę linkusi oda Į linkusi oda po gydymo

Sébium Hydra

(4 atsiliepimai)

Maitinanti ir intensyviai drėkinanti priemonė, sprendžianti odos išsausėjimo priežastis, atsiradusias po medikamentinio gydymo.

Į aknę linkusi oda Į linkusi oda po gydymo

Sébium Kerato+

(15 atsiliepimai)

Efektyviai mažina spuogus ir po jų likusius randelius. Nedirgina odos.

Į aknę linkusi oda