Ekspertų pokalbiai
Viskas apie hormoninę aknę
Hormonai ir aknė yra tikra problema paauglėms bei moterims. Dr. Odile Bagot, ginekologė, paaiškina hormoninės aknės priežastis ir jos gydymo būdus.
Ekspertų pokalbiai
Hormonai ir aknė yra tikra problema paauglėms bei moterims. Dr. Odile Bagot, ginekologė, paaiškina hormoninės aknės priežastis ir jos gydymo būdus.
Tai dažnas klausimas. Ar aknę sukelia hormonų disbalansas? Kodėl aknė prasideda brendimo metu? Ar galima išvengti hormoninės aknės? Koks ryšys tarp aknės ir nėštumo? Koks ryšys tarp aknės ir menopauzės? Kaip galime gydyti hormoninę aknę? Kalbant apie hormonus – ne visada lengva juos suprasti.
Strasbūre (Prancūzija) įsikūrusi ginekologė dr. Odile Bagot, tinklaraščio „Mam Gyneco“ autorė, pateikia keletą įžvalgų apie tai, kas sukelia hormoninę aknę.
Kartais ji dingsta arba atsitraukia – tik tam, kad vėliau įsipliekstų. Rečiau hormoninė aknė gali atsirasti suaugusiems, dažniausiai moterims.
Aknės formos gali skirtis – tai priklauso nuo amžiaus:
Vėlyvoji aknė gali pasireikšti sulaukus 25 metų ir paprastai baigiasi sulaukus 40 metų amžiaus, tačiau ne visada.
Aknė visada turi hormoninį elementą, tačiau jis anaiptol nėra vienintelis veiksnys.
Vaidmuo tenka daugeliui endogeninių veiksnių, įskaitant asmeninius polinkius, tokius kaip šeimos genetika, atsparumas antibiotikams ir vyriškųjų hormonų, t.y. androgenų, kiekis. Kiti išoriniai veiksniai taip pat gali turėti įtakos spuogams, įskaitant stresą, tabaką, kai kuriuos kosmetikos gaminius, taršą ir, visų pirma, endokrininę sistemą trikdančias medžiagas.
Kraujyje cirkuliuojantys androgenai ir testosteronas nėra labai aktyvūs: kraujyje biologiškai prieinami yra tik 2% jame cirkuliuojančio testosterono.
Likusius 98% testosteromo sulaiko baltymų nešėjai, kurie juos perneša į odos ląsteles, kur jie transformuojasi ir tampa aktyvūs. Pavyzdžiui, testosteronas virsta DHT (dihidrotestosteronu), kur kas galingesniu hormonu. Turi įvykti visas šis procesas, kad būtų matomas jo poveikis odai. Štai kodėl kraujo papildymas androgenais paprastai yra neveiksmingas.
Vis dėlto, hormoninė aknė yra susijusi su androgenais, ar ne?
Androgenų poveikis odai priklauso nuo 3 elementų:
Daugybė moterų pastebi ryšį tarp aknės ir menstruacinio ciklo. Aknė pasireiškia prieš menstruacijas ir per menstruacijas – tai yra klasikinė hormoninės aknės savybė. Gydytoja Dr. Odile Bagot plačiau paaiškina dviejų moteriškų hormonų – estrogeno ir progesterono – vaidmenį.
Estrogenas teigiamai veikia aknę tiesiogiai sumažindamas riebalinio folikulo gaminamo sebumo kiekį ir netiesiogiai padidindamas androgenus sulaikančių baltymų gamybą, taip sumažindamas biologiškai prieinamo testosterono lygį.
Moterų menstruacijų ciklas yra padalintas į 2 fazes:
Ovuliacijos metu – ciklo viduryje – estrogenas teigiamai veikia aknę.
Mes iš tikrųjų nežinome, kodėl aknė pasireiškia priešmenstruaciniu laikotarpiu, tačiau taip yra. Kaip ir ankstyvaisiais nėštumo mėnesiais. Vienintelis bendrumas yra padidėjęs progesterono kiekis. Yra hipotezė, kad progesteronas turi įtakos aknei, tačiau ji dar neįrodyta.
Dr. Odile Bagot, ginekologė
Dr. Odile Bagot siūlo 3 svertus, galinčius paveikti hormoninę aknę.
Aknė dažniausiai pasireiškia per tris pirmuosius nėštumo mėnesius ir vėliau stabilizuojasi.
Nėštumo metu aknė gali atsirasti dėl keleto priežasčių:
Aknė neturi įtakos kūdikiui, tačiau nėštumo metu nerekomenduojama naudoti daugelį vaistų nuo aknės. Taip pat reikia atidžiai žiūrėti, ką tepate ant savo odos – venkite gaminių su parabenais, ftalatais ir triklozanu, nes jie yra endokrininę sistemą ardantys veiksniai.
Teoriškai aknė yra linkusi išnykti, kai sulaukiate 40 metų amžiaus.
Menopauzės metu aknė gali paaštrėti, nes jūsų vidinis „klimatas“ šiuo laikotarpiu yra androgeninis, nes estrogeno kiekis yra žemas. Jei taip yra, hormoninę aknę rekomenduojama gydyti pakaitiniais hormonais, nes jie suteikia papildomo estrogeno. Beje, sulaukus šio amžiaus svarbu nesupainioti aknės su rožine, kuri nėra hormoninė ir reikalauja dermatologo dėmesio.