Užsukus į vaistinę ar kosmetikos parduotuvę, akys raibsta nuo veido odos priežiūrai skirtų produktų asortimento įvairovės. Viena už kitą patrauklesnės pakuotės intriguoja įsigyti ir išbandyti naują kremą ar prausiklį – taip mūsų vonios lentynas užpildo vos kelis kartus panaudoti netikusių produktų buteliukai. Išvengti nevykusių pirkinių pirmiausiai padeda savo odos pažinimas – vadovaudomiesi odos poreikiais, įsigysite tik sau tinkančias priemones. Kokių sudedamųjų dalių reikėtų ieškoti į aknę linkusios odos priežiūros priemonėse konsultuoja gydytoja dermatovenerologė dr. Eglė Aukštuolienė, Lazerinės dermatologijos centras (Vilnius).
Probleminės, į spuogus linkusios odos priežiūrai, dermatologai rekomenduoja dermatologinę kosmetiką. Ji parduodama vaistinėse ir yra skirta konkrečių odos ligų kankinamai odai prižiūrėti. Dermatologinė kosmetika yra gaminama iš ingredientų, kuriuos atrenka ir klinikiniais tyrimais jų efektyvumą įrodo farmacininkai, gydytojai dermatologai ir biologai – specialistai, kurie puikiai išmano aknės biologiją ir tiria spuogų susiformavimo priežastis. Spuoguotos, riebios ar mišrios odos priežiūrai gaminamos priemonės turi medžiagų veikiančių visas žinomas aknės atsiradimo priežastis (reguliuojančių odos riebalų gamybą ir sudėties pokyčius, neleidžiančių užkimšti porų ir stabdančių uždegimą).
Problematiškai odai, kuriai būdinga aknė, naudingi efektyviai poras valantys ingredientai – susikaupusius nešvarumus, negyvas odos ląsteles bei perteklinius riebalus ir veikiantys antibakteriškai. Medžiagos, kurių reikėtų ieškoti produktų etiketėse – benzoilo peroksidas, salicilo rūgštis, alfa-hidroksirūgštys. Verta įsigyti ir priemones su uždegimą slopinančiu poveikiu – jų sudėtyje ieškokite cinko, vitamino E, keramidų bei linolo rūgšties.
Sausai odai itin svarbūs ingredientai, padedantys joje palaikyti optimalų vandens kiekį. Aknės pažeistą odą drėkinti būtina ir tik gaudama pakankamai drėgmės, oda gali sėkmingai sveikti nuo aknės. Tinkami produktai drėgmę odoje sulaiko arba ją papildomai drėkina. Pačios veiksmingiausios sudedamosios dalys priemonėse – glicerolis, hialurono rūgštis, keramidai, lipidai, riebiosios rūgštys, gliukozaminas, kreatinas, pieno rūgštis, aminorūgštys, pirolidono karboksilinė rūgštis, laktatai, šlapalas. Įdomu, kad šios medžiagos natūraliai randamos ir pačioje odoje – o jų sumažėjimas gali sukelti odos skilinėjimą, pleiskanojimą, bei tempimo ar perštėjimo pojūčius. Priemonės, sudėtyje turinčios šių medžiagų, yra veiksmingos atsatant drėgmę odoje.
Turintiems probleminę odą, taip pat rekomenduotina prieš renkantis kosmetiką pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu – jis įvertins odos būklę ir patars efektyviausią būdą: dažnai derinamas ir gydymas, ir dermatologinė priežiūra.